Eugeniusz Dębski - www.eugeniuszdebski.pl
Aktualizacja: 12.04.2023
Krótka Biografia
by
EuGeniusz Dębski, Andrzej Szołtysik
Eugeniusz Dębski (znany również jako Ed, Gieno, czasem Owen Yeates) urodził się 26 stycznia 1952 roku w Truskawcu, który wówczas znajdował się w województwie lwowskim, a to - w ZSRR, obecnie Ukraina. Od pomyślnie zdanych egzaminów wstępnych na wrocławską rusycystykę (1) mieszka we Wrocławiu. Na swoim koncie ma kilkanaście powieści z nurtu SF i fantasy, thriller SF, melanże powieści sensacyjnych i fantastycznych. Niemal setka napisanych opowiadań opublikowana została na łamach "Fantastyki", "Nowej Fantastyki", "Fenixa", "Portalu", "Magazynu Fantastycznego" i "Science Fiction" - kilka z nich zostało przetłumaczonych na niemiecki, węgierski, czeski i rosyjski. W dawnych dobrych czasach trzy powieści prezentowane były na antenie III programu Polskiego Radia; Teatr Polskiego Radia prezentował adaptację powieści "Śmierć magów z Yara", poza tym w radiu również można było posmakować słuchowisk - własnych adaptacji opowiadań i napisanych specjalnie dla radia tekstów. W konkursie na słuchowisko dla PR zajął II miejsce.

Znany jest głównie z opisanych w siedmiu tomach przygód detektywa Owena Yeates'a, nawiązującego narracją i dynamizmem akcji do A. McLeana czy R. Chandlera. Owen to taki Philips Marlowe (2) przeniesiony - już - sto parędziesiąt dobrych lat do przodu, z mistrzów gatunku pozostał klimat i podstawowe cechy - autoironia, niezależność, poczucie humoru, dynamika akcji, zaskakująca pointa. Oprócz tego ED znany jest, oczywiście, z przygód Hondelyka i Cadrona. Jak o ED piszą inni: "Jedna z najbarwniejszych postaci polskiego fandomu - pisarz i fan. Twórca postaci Hondelyka, rycerza-xameleona (dziwnie przypominającego samego Giena). Świetny kompan i gawędziarz, niestety przeważnie pozostaje w cieniu bardziej hałaśliwych kolegów. Można go spotkać na niewielu konwentach, jednak przyjeżdża na katowickie seminaria, Polcony i "Cerkiewnik" (Joe Anna).

Współpracował przez cały czas funkcjonowania pisma z "Fenixem", pojawia się, dość rzadko, w "Nowej Fantastyce", współtworzył miesięcznik sieciowy "Fahrenheit", samodzielnie redagował, organizował i emitował internetowy również "Srebrny Glob". Po fuzji "Fahrenheita i "Korby" przez pewien czas był redaktorem naczelnym sieciowca, obecnie widnieje tam, raczej tylko w stopce, w charakterze Ojca Założyciela.

Współpracował, tworząc opowiadanie "ze świata", przy tworzeniu gry "Crime Cities".

Otrzymał nagrodę Śląskiego Klubu Fantastyki "Śląkfa", kilkakrotnie nominowany do nagrody Zajdla, jednak nigdy jej nie zagarnął. Natomiast jest jedynym pisarzem na świecie posiadającym aż dwie nagrody specjalnie dlań ustanowione: Nagrodę Nagrodę Mątwy i "Srebrnej Muszli". Dzięki jego staraniom w 1999 roku powstało stowarzyszenie zrzeszające pisarzy zajmujących się fantastyką "Asocjacja Polskich Pisarzy Fantastycznych"(3). Wobec nikłego zainteresowania środowiska profesjonalnych autorów utworzeniem "gildii zawodowców", po trzech latach zwinął APPF, zniknęła z mapy nagród ta, która miała być bardzo miarodajną - "Srebry Glob".

Tłumaczy fantastykę rosyjską: Bułyczow, Pierumow, Wasiljew, Rybakow, Jes'kow, Łazarczuk, Loginow, Kamsza, Ugriumowa, Oldie, Kudriawcew i inni.

Ojciec dwóch synów. Maciej, pomysłodawca "Srebrnego Globu", trzymał na swych barkach stronę techniczną i dizajnerską tego sieciowca. Filip - rozwojowy student AWF (inicjały FKD, czy to nie znaczące? Hint: Ph.K.Dick - jeden z ulubionych autorów EDa).

Sługa Pixela - miłośnika wylegiwania się na kompie

Wielbiciel goldenki Fanki (Dębskiego), która dołączyła do rodziny dziesięć lat temu, spowodowała kompletny zamęt w hierarchii ulubionych psich ras, inaczej - ustabilizowała tę hierarchię na golden retriewerach!

P.S. Fanka, niestety, przeniosła się do krainy wiecznie najszczęśliwszych goldenów. Dorasta jej wspaniała następczyni. Kili skończy 31 lutego pół roku i nie ma szans nie być najwspanialszym goldenem zjednoczonej Europy!

Jeśli chcesz wyslać maila do Eugeniusza Dębskiego to pisz na ten adres sztyblet @ poczta.onet.pl


1) Temat pracy magisterskiej: "Typy komizmu we wczesnej twórczości A. Czechowa" - zdumiało mnie, że Czechow pisał opowiadania fantastyczne, no - parodie tychże.
2) Mój prywatny pomnik dla Raymonda Chandlera
3) Ostatni człon nazwy asocjacji jest jednocześnie oceną generalną jej członkówHosting: NETinstal - Internet i telekomunikacja